Budowa domu dla większości inwestorów to bardzo duży wysiłek finansowy. Podejmując się takiej inwestycji warto więc zwrócić uwagę na kilka podstawowych punktów, pozwalających na zoptymalizowanie jej kosztów przy jednoczesnym spełnieniu naszych oczekiwań.

Działka
Rozsądne kalkulowanie kosztów powinniśmy rozpocząć od wyboru właściwej działki. Nie czarujmy się – często znalezienie gruntu idealnego może graniczyć z cudem. Najpiękniejszy teren mieści się zwykle bardzo daleko od centrów usługowych, szkół czy zakładów pracy. Te umiejscowione bliżej częstokroć nie tylko nie dorównują urodą działkom peryferyjnym, ale też, ze względu na korzystną lokalizację są odpowiednio droższe. Podejmując decyzję dotyczącą gruntu musimy więc wykalkulować nie tylko obecne koszty kupna i budowy, ale też przyszłe koszty związane z codzienną eksploatacją. Wybierając działkę powinniśmy mieć też na uwadze cenę budowy domu. Zbudowany najniższym kosztem dom na drogiej działce nie jest najlepszym pomysłem.

Projekt i budowa
Budowanie domu to sztuka kompromisów. Wybierając odpowiedni projekt powinniśmy przyjrzeć się nie tylko jego urodzie, ale również funkcjonalności, dopasowaniu do potrzeb i możliwości rodziny, a także cenie za metr kwadratowy takiego budynku. Najniższy koszt projektowy mają budynki o nieskomplikowanej bryle i prostej więźbie dachowej. Przy tej okazji warto ocenić koszt poszczególnych etapów budowy. Postawienie domu do stanu surowego zamkniętego zajmuje średnio 50-60% kosztów całej budowy. Stosunkowo najdroższe są więc prace wykończeniowe budynku. Średni koszt budowy domu z poddaszem użytkowym w 2013 roku wynosił, bez działki, ok. 400 tysięcy złotych brutto.

Najlepszą metodą na obniżenie kosztów budowy jest wykonanie części prac metodą gospodarczą – czyli samodzielnie lub z pomocą bliskich, znajomych lub polecanych fachowców. Samodzielnie można położyć część podłóg oraz wykonać większość prac wykończeniowych.