Nie da się ukryć, że w związku z rosnącymi cenami materiałów budowlanych oraz robocizny, inwestorzy, którzy decydują się na budowę domów jednorodzinnych, wybierają zazwyczaj rozwiązania, które pozwalają na daleko idące oszczędności. Jakie domy budujemy najczęściej?
Przede wszystkim wśród domów jednorodzinnych największą popularnością cieszą się domy parterowe. Wynika to oczywiście z oszczędności w trakcie budowy, ale także ze zmian w modelu rodziny. Dzieci coraz częściej decydują się na szybką wyprowadzkę z domu rodziców, nie spotyka się już praktycznie rodzin wielopokoleniowych, dlatego nie ma konieczności budowania dużych domów. W małych miastach wiele dużych domów jednorodzinnych jest zamieszkana przez jedną lub dwie osoby. Jest to mało ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ koszty eksploatacji takiego budynku są wysokie.
Inne rozwiązane, na które coraz częściej zwracają osoby planujące budowę domu jednorodzinnego, to tak zwane domy energooszczędne. Wprawdzie budowa takiego domu może wiązać się z pewnymi dodatkowymi inwestycjami, jednak pozwala jednocześnie na bardzo duże oszczędności w trakcie eksploatacji budynku. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które obawiają się wzrostu ceny materiałów opałowych, co może prowadzić do znacznego zwiększenia się już i tak wysokich kosztów ogrzewania.
Wśród osób, które dysponują większym kapitałem dużą popularnością cieszą się projekty domów nowoczesnych. Domy jednorodzinne w tym stylu cechują się przede wszystkim bardzo ciekawą architekturą i oryginalnym wyglądem, który cenią przede wszystkim osoby lubiące oryginalność odważne rozwiązania. Dom jednorodzinny utrzymany w nowoczesnym stylu nie musi być wcale rozwiązaniem drogim w budowie, ani eksploatacji, dlatego nad jego wyborem mogą się również zastanowić osoby, które dysponują niezbyt dużymi środkami finansowymi przeznaczonymi na inwestycje.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułDomy drewniane