Jednym z bardzo interesujących rozwiązań, na które możemy się zdecydować, wybierając gotowy projekt domu, jest budynek, który zapewni zminimalizowanie strat ciepła, a co za tym idzie również bardzo duże oszczędności. Tego typu domy cieszą się rosnącą z roku na rok popularnością wśród inwestorów w naszym kraju.
Niestety ceny różnych paliw grzewczych nie należą do najniższych, a ogrzewanie jest jednym z największych wydatków związanych z eksploatacją domu. Czy domy energooszczędne są rzeczywiście tańsze w użytkowaniu i ile można zaoszczędzić, jeśli zdecydujemy się na taką inwestycję? Przede wszystkim warto wiedzieć, że domy energooszczędne są projektowane przede wszystkim z myślą o jak najmniejszej utracie ciepła, są więc w nich stosowane różne rozwiązania, które możemy zauważyć bez większej fachowej wiedzy na ten temat. Dotyczy to na przykład zwartej bryły budynku, która powoduje zmniejszenie powierzchni ścian zewnętrznych. Oczywiście domy pasywne cechują się także innymi parametrami technicznymi, które są związane przede wszystkim z lepszą izolacją cieplną. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że straty ciepła w przypadku domów energooszczędnych są zdecydowanie niższe niż w przypadku pozostałych budynków i mogą zostać ograniczone nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli weźmiemy pod uwagę nasze wydatki na ogrzanie domu oraz podgrzanie wody użytkowej, okazuje się, że może to przynieść bardzo konkretne oszczędności w skali roku.
Dodatkowy czynnik, który powinien zachęcić nad do zainwestowania w dom energooszczędny, to nieprzewidywalność cen różnych materiałów opałowych, które mogą podlegać daleko idącym zmianom i narażać nas na dodatkowe, trudne do przewidzenia koszty. Dzięki oszczędnemu domowi będziemy mogli przynajmniej częściowo uchronić się przed stratami, które mogą być związane ze wzrostem kosztów ogrzewania w przyszłości.